Przedstawiamy Wam zespoły jakie wystąpią
w tegorocznej edycji festiwalu:
Zespół Folklorystyczny BOKA - CZARNOGÓRA
Zespół został założony w 1977 roku. Od tego czasu aż do dziś grupa stara się wznieść taniec i tradycję folkową na wyżyny artystycznej interpretacji. Poprzez swoją pracę grupa jest uznawana za jeden z najważniejszych aspektów rozwoju kultury w gminie i poza nią. Wśród kultywowanych przez nią wartości jest dbanie i rozwój kultury Czarnogóry i Bałkanów przez taniec, śpiew, muzykę i historię. Szczególny nacisk nałożony jest na pracę z młodymi ludźmi i współpracę z innymi organizacjami i lokalną społecznością. BOKA jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Zespołów Folklorystycznych Czarnogóry i członek międzynarodowej organizacji CIOFF.
Grupa brała udział w wielu festiwalach na terenie kraju i poza nim, prezentując różnorodność i bogactwo ich dziedzictwa kulturowego, za co otrzymała wiele nagród. Grupa wystąpiła we Francji, Polsce, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Grecji, Czechach Austrii, Słowacji, itd. Dumnie prezentują się jako tradycyjna organizacja pozarządowa szczególnego znaczenia dla gminy Tivat. Dziś zespół ma 170 aktywnych członków podzielonych na 6 sekcji. Repertuar składa się z pieśni i tańców terenu Czarnogóry i regionu, natenczas posiadający 23 choreografie, gdzie każda z nich ma przygotowane kostiumy.
Zespół Folklorystyczny KITKA - MACEDONIA
Zespół Folklorystyczny „KITKA” z Macedonii powstał w roku 1968, a podczas swojego istnienia osiągnął wiele sukcesów w szerzeniu kultury lokalnej i dziedzictwa historycznego. Posiada ponad 250 członków podzielonych na 6 grup wiekowych. Zespół jest członkiem SOFAM i w trakcie swojego działania brał udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Zespół ma bogaty repertuar ponad dwudziestu układów tanecznych przy akompaniamencie muzyki ludowej z użyciem tradycyjnych instrumentów z wszystkich regionów Republiki Macedonii.
Zespół folklorystyczny Železiar - SŁOWACJA
Zespół Železiar działa na słowackiej scenie folklorystycznej od 1964 roku. Koncentruje się na prezentacji sztuki ludowej z regionów Abov, Zemplín, Šariš, Spiš. Znany jest z najwyższej klasy interpretacji tańców ludowych i doskonałej muzyki ludowej w połączeniu z żeńskim zespołem wokalnym. Należy do najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów na Słowacji. Železiar wyróżnia się świeżą eksperymentalną choreografią i łączenia różnych stylów.
Posługuje się szeroką gamą ludowych instrumentów muzycznych oraz choreografią z elementami tradycyjnej kultury ludowej regionów wschodniej Słowacji. Oprócz tego odważnie sięga po zabawne stylizacje sceniczne, odbiegające od wszystkiego co znane. Konsekwentnie czerpie korzyści z najczystszej sztuki ludowej, chroni, kultywuje i rozpowszechnia to, co dla nas zostało zachowane.
Zespół folklorystyczny A Manna i A Virrina - SYCYLIA
Zespół folklorystyczny A Manna i A Virrina pochodzi z Capaci – miejscowości w regionie Sycylii, w prowincji Palermo. Jest to bardzo młody zespół, który rozpoczął swoją przygodę z folklorem w marcu tego roku. Nie oznacza to jednak, że młodzi tancerze i tancerki nie potrafią przekazać poprzez swoje układy rdzennych wartości ich kultury. Grupa wykonuje tradycyjne, popularne tańce sycylijskie. „Contradanza” lub „Cumannata” to taniec zakorzeniony w lokalnej kulturze i tradycjach chłopskich.
Pierwotnie jako rytuał dziękczynienia po zbiorach, był przekazywany z pokolenia na pokolenie do dnia dzisiejszego. W przeszłości wieczory taneczne były częste, a udekorowane sale przyciągały grupy osób w każdym wieku. Ubrani w nietypowe stroje lub maski, uczestnicy na noc przemieniali się w dzieci i byli prowadzeni przez „stickmana”. Podczas wakacji wszyscy próbowali odgadnąć tożsamość zamaskowanych osób, delektując się rosolio, winem i typowymi słodyczami.