Sześć zespołów z całej Europy w tym z Azji wzięło udział w II edycji festiwalu folklorystycznego który odbył się 21 i 22 lipca 2018 r. w Margoninie. Festiwal otworzył barwny korowód zespołów prowadzony przez Burmistrza Margonina Janusza Piechockiego, który dokonał symbolicznego otwarcia wydarzenia.
W swoim przemówieniu Burmistrz nawiązał do 100 lat niepodległości i do przeżywanej rocznicy, której festiwal jest elementem. Przypominać o tym ma ogromny baner zawieszony na scenie z napisem, że taka rocznica zdarza się raz na sto lat. W konwencje niepodległościową wpisał się Jaromir Trafankowski, solista poznańskiej opery, który zaśpiewał kilka patriotycznych pieśni oraz narodowy hymn. Sam festiwal odbywał się w gorącej letniej atmosferze, a kilkuset widzów każdego dnia festiwalu mogło zapoznać się z muzyką, tańcem i kulturą, a przez to i zwyczajami narodów biorących udział w festiwalu.
Ogromny aplauz publiczności wzbudził znakomity ukraiński zespół Junist, który swoją skocznością i dynamiką ożywił zmagającą się z upałem publiczność. Natomiast najbardziej barwnym zespołem okazała się grupa z Turcji, która Polskę i Margonin odwiedziła w ramach tourne po Europie. Występ tego zespołu w strojach prezentujących kulturę tego muzułmańskiego kraju na długo pozostanie w pamięci zgromadzonych na rynku osób. Ida Sanat to jeden z najlepszych zespołów tureckich, który jest ambasadorem kultury Turcji na świecie.
Rolę gospodarza pełniła ukazująca tradycję kaszubskie grupa Przodkowianie, której występ nawiązywał do etosu niepodległościowego. Muzykę na żywo i oryginalne czeskie instrumenty zaprezentowała grupa Pentla, która czeskim optymizmem zarażała innych. Natomiast grupa z Rumunii oraz Bośni i Hercegowiny koncertowały nie tylko na scenie znajdującej się na rynku, ale też w rożnych miejscach Margonina, czego najlepszym dowodem są filmiki w serwisie Youtube.
Barwne zespoły przez kilka dni powodowały, że Margonin stał się wielokulturowy. Natomiast przekaz jaki płynie w świat z wydarzenia, to budowanie wzajemnej tolerancji i ukazanie bogactwa kulturowego innych narodów mieszkańcom północnych kresów Wielkopolski. Po raz kolejny organizatorzy zadbali o podniebienia widzów, serwując narodowe potrawy każdego z występujących państw. Inicjatywa ta cieszy się ogromny zainteresowaniem i pozwala na poznanie kuchni rożnych narodów.